آموزشیاینترنت

چگونه پرداخت اینترنتی انجام دهیم؟

پرداخت اینترنتی به پرداختن پول از طریق اینترنت، در قبال دریافت کالا یا خدمات اطلاق می شود به طوری که این پرداخت بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک یا فروشگاه و از طریق اینترنت انجام شود. در واقع خریدار با استفاده از کارت بانکی خود می تواند از اینترنت خرید کند و پول آن را همان موقع پرداخت نماید.

در حال حاضر شرکتهای مختلفی این امکان را فراهم آورده است که افراد بتوانند با استفاده از کارت های بانکی عضو شتاب، خرید اینترنتی انجام دهند. یعنی این شرکتها به عنوان دروازۀ پرداخت یا درگاه پرداخت یا در اصطلاحGateway عمل می کنند. به این ترتیب شما پس از اطمینان از کالا یا سرویس سایت مورد نظر خود می توانید پول آن را به صورت آنلاین از طریق درگاه پرداخت اینترنتی پرداخت نمایید.

با چه کارت هایی می توان پرداخت اینترنتی کرد؟

در حال حاضر این امکان از طریق کارت تمامی بانک های عضو شتاب امکان پذیر است. و اصلا نگران متفاوت بودن درگاه پرداخت با بانک صادرکننده کارت خود نباشید، با داشتن اطلاعات لازم می توانید اقدام پرداخت اینترنتی نمایید.

شتاب
شتاب

1 – پارامتر های لازم برای خرید اینترنتی

در هنگام خرید اینترنتی 4 پارامتر از شما پرسیده می شود که به شرح ذیل به این پارامترها می پردازیم :

– شماره 16 رقمی درج شده بر روی کارت

شماره کارت شتاب
شماره کارت شتاب

این شماره در کارت همه بانک ها، بر روی کارت درج شده است.

– رمز اینترنتی کارت (رمز دوم کارت)

رمز خرید اینترنتی، با رمزی که شما موقع استفاده از دستگاههای خود پرداز ATM وارد می کنید متفاوت است. حتی این رمز با رمز اینترنت بانک که حساب خود را از طریق اینترنت کنترل می کنید، هم متفاوت است. در بانک ها معمولا زمانی که کارت خود را تحویل می گیرید، رمز خرید اینترنتی ندارید.

برای فعال کردن رمز خرید اینترنتی به روش زیر عمل کنید: اکثر بانک ها امکان تعریف رمز خرید اینترنتی را در دستگاههای ATM خود قرار داده اند. با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک خود ، کارت را وارد کنید و بخش عملیات رمز را انتخاب کنید. در بخش رمز دوم یا رمز اینترنتی، رمز خود را تعریف کنید.

عملیات دریافت رمز دوم تنها بر روی دستگاههای خودپرداز بانک صادر کننده کارت فعال است؛ یعنی اگر کارت شما مربوط به بانک ملت است، بایستی برای دریافت این مشخصات به خودپردازهای همان بانک مراجعه کنید.

دریافت رمز از خودپرداز بانک ملت

دریافت رمز از خودپرداز بانک ملت
دریافت رمز از خودپرداز بانک ملت

* حداقل طول رمز اینترنتی در بعضی کارت ها 6 رقم می باشد.

– کد اعتبار سنجی دوم   CVV2

معمولا عددی ۳ یا ۴ رقمی است که در پشت یا روی کارت درج شده است.

– در کارت بانک صادرات، عددی ۴ رقمی است که روی کارت و بالای شماره کارت درج شده است.

– در کارت بانک ملی عددی ۴ رقمی است که پشت کارت چاپ شده است.

– در کارت بانک‌های ملت، پاسارگاد، کشاورزی عددی ۳ رقمی است که پشت کارت چاپ شده است.

– در کارت بانک سامان عددی ۳ رقمی است که روی کارت درج شده است.

شماره cvv2
شماره cvv2

cvv2

نکته: در برخی کارت ها کد CVV2 به صورت رقم 17، 18 و 19 بعد از 16رقم شماره کارت حک شده است.

– تاریخ انقضاء کارت

تاریخ انقضاء هم روی اغلب کارت های بانکی نوشته شده است. اگر روی کارت شما تاریخ انقضاء وجود ندارد، نگران نباشید، معمولا تاریخ انقضاء دقیقا 3 یا 5 سال بعد از تاریخ صدور کارت میباشد مثلا اگر تاریخ صدور کارت شما 10/87 باشد تاریخ انقضاء آن 10/90  یا 10/92 خواهد بود.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  فعال سازی گزینه Edit برای آپدیت نود 32 ورژن 5 و 6 و 7 و 8
تاریخ انقضاء کارت شتاب
تاریخ انقضاء کارت شتاب

نکته مهم : در برخی بانک‌ها پس از تغییر رمز دوم از طریق دستگاه خودپرداز، در رسید چاپی که از دستگاه خارج می شود، تاریخ انقضا نیز درج می‌شود.


خب، تا اینجا با اطلاعات لازم برای انجام یک پرداخت اینترنتی آشنا شدیم.

در ادامه چگونگی به کارگیری این اطلاعات و نکات ایمنی مربوط به پرداخت را با هم بررسی می کنیم.


2- روش پرداخت اینترنتی

در هنگام پرداخت اینترنتی با باز شدن یک صفحه جدید شما به صفحه بانک دریافت کننده وجه هدایت می شوید که به آن دروازه پرداخت اینترنتی می گویند. در آن صفحه 4 پارامتر کارت بانکی خودرا که در قسمت قبلی توضیح داده شد، از شما پرسیده می شود که در عکس زیر دیده می شوند.

درگاه پرداخت بانک ملت
درگاه پرداخت بانک ملت

درگاه پرداخت ملت

درگاه پرداخت بانک ملی
درگاه پرداخت بانک ملی

درگاه پرداخت ملی

همانطور که در تصویر مشاهده می شود، موارد زیر را می بایستی وارد نمایید:

– شماره کارت

– رمز اینترنتی کارت (رمز دوم کارت)

– کد CVV2

– تاریخ انقضای کارت

– وارد کردن حروف دیده شده در تصویر(برای اطمینان از اینکه فرم توسط انسان پر شده است و نه ربات یا هر برنامه دیگری)

– سپس بر روی گزینه ی پرداخت کلیک نمایید.

– چنانچه برای پرداخت اینترنتی خود از دروازه پرداخت شرکت به پرداخت ملت استفاده نمایید، بعد از کلیک روی دکمه ی پرداخت به شما یک پیغام نشان خواهد داد که صرفا” جهت اطلاع است و کافیست دکمه ی Continue را کلیک نمایید تا مراحل پرداخت کامل شود.

به یاد داشته باشید، کد پیگیری که بانک بعد از انجام عملیات پرداخت اینترنتی به شما می دهد را نگه دارید تا درصورت نیاز به هر نوع پیگیری از آن استفاده کنید.

نکته مهم : ممکن است بنا به دلایل فنی پرداخت شما نا موفق باشد. در این صورت چنانچه وجه از حساب بانکی شما کسر گردید نگران نباشید، طی حداکثر 72 ساعت وجه به حساب شما باز خواهد گشت.

توصیه مهم: حتما در صورتی که ایمیل دارید، آدرس آن را وارد کنید، هرچند که این مورد اختیاری است ولی گاهی اوقات ممکن است پرداخت موفقیت آمیز باشد ولی صفحه پرداخت موفق بنا به دلایلی بسته شود و یا هر اتفاق دیگری مثلا برق قطع شود!! و شما نیاز به اطلاعات پرداخت داشته باشید. با وارد کردن آدرس ایمیل تمامی اطلاعات پرداخت به ایمیل شما ارسال خواهد شد و دیگر جای نگرانی نخواهد بود.

صفحه کلید امن 

صفحه کلید امن برای وارد کردن اطلاعات در داخل فیلدها در نظر گرفته شده است، این صفحه کلید موارد امنیتی لازم را در هنگام پرداخت اینترنتی برای شما فراهم می کند. اگر برای پر کردن اطلاعات کارت از این صفحه کلید استفاده کنید برنامه های Key logger قادر به ذخیره کردن شماره کارت و رمز اینترنتی شما نخواهند شد. Key logger برنامه ایست که به محض اجرا بر روی سیستم اعداد فشرده شده توسط کاربر را در خود ذخیره می کند و این باعث می شود که امنیت اطلاعات وارد شده از جانب شما به خطر بیفتد و این اطللاعات در آینده مورد سوء استفاده قراربگیرند. از آنجایی که در صفحه کلید امن محل قرارگیری کلید ها در هر بار لود شدن صفحه تغییر می کند امکان تشخیص کلید های فشرده شده وجود ندارد. در نتیجه برای حفظ امنیت بیشتر پیشنهاد می کنیم که از این صفحه کلید برای ورود اطلاعات  کارت استفاده کنید.

این مقاله را نیز مطالعه کنید:  ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺭﻣﺰ ﻋﺒﻮﺭ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻭ ﺳﻮﺍﻻﺕ ﺍﻣﻨﻴﺘﯽ

نکته مهم : (حتی الامکان برای وارد نمودن مشخصات حساب کاربری خود از صفحه کلید مجازی تعبیه شده در وب سایت ها استفاده نمائید)

نکات امنیتی 

در پرداخت های آنلاین همیشه وقتی می خواهید مرحله پرداخت وجه را از طریق کارت انجام دهید وارد سایت دومی می شوید که سایت بانک دریافت کننده وجه است. دقت کنید اکثر سارقان اینترنتی با ساخت صفحات شبیه به صفحات بانکها و آدرس های مشابه به آنها از کاربران اینترنتی کلاهبرداری می کنند.

برای حصول اطمینان از اینکه در سایت شرکت پرداخت الکترونیک هستید به نکات زیر توجه فرمائید :
1. در قسمت اول آدرس، در مرورگر وب باید نشانی زیر را ببینید :

ایمنی در پرداخت اینترنتی
ایمنی در پرداخت اینترنتی

به https در ابتدای آدرس توجه داشته باشید.
2. قبل از ورود اطلاعات از وجود قفل طلائی رنگ در قسمت بالا و سمت راست صفحه مرورگر وب خود مطمئن شوید، در صورت عدم مشاهده این قفل از وارد کردن اطلاعات کارت خود خودداری کنید.

ایمنی در صفحه پرداخت اینترنتی
ایمنی در صفحه پرداخت اینترنتی (اس اس ال)
گواهی امنیتی ssl
گواهی امنیتی ssl

با کلیک بر روی قفل طلایی باید صفحه زیر را مشاهده کنید.

چند توصیه

  • تمامی درگاه‌های پرداخت برای هر تراکنش یک شناسه پیگیری ایجاد می‌نمایند که این شناسه معمولا در سایت درگاه پرداخت شما نمایش داده می‌شود. توصیه می‌گردد این شناسه پیگیری را حفظ نموده تا در صورت رخ دادن هرگونه مشکل، بتوان با کمک آن تراکنش را در سمت درگاه پرداخت، پیگیری نمود.
  • درگاه پرداخت سامان در صفحه دوم سایت خود، شماره خرید تراکنش و شناسه پیگیری را با هم نمایش می‌دهد. توصیه می‌شود هر دو شناسه را نگهداری نمایید.
  • در مواردی که از فعال بودن کارت، قابلیت پرداخت اینترنتی و وارد کردن اطلاعات در سایت بانک اطمینان دارید، اما پیامی که در سایت بانک مشاهده می‌نمایید به معنی غیرفعال بودن کارت یا اشتباه در وارد کردن اطلاعات است، توصیه می شود یکبار رمز دوم کارت را از طریق پایان خودپرداز تغییر دهید.
  • لازم به ذکر است که کارت بانک‌های سامان، ملت، اقتصاد نوین، ملی، کشاورزی، صادرات، پاسارگاد، رفاه، سرمایه و … که رمز اینترنتی‌شان( به شیوه‌هایی که در بالا به آن اشاره شد) فعال شده باشد، قابلیت پرداخت از طریق درگاه‌های پرداخت موجود را دارند.
  • معمولا در درگاه های پرداخت اینترنتی برای مسایل امنیتی تصویری وجود دارد که بصورت تصادفی مقداری در آن تصویر نمایش داده می‌شود و از کاربر خواسته می‌شود تا آن را وارد کند، اگر در سایت بانک اعلام شده است که این مقدار به بزرگی و کوچکی حروف حساس است، حتما این مساله را رعایت کنید
  • کاربران می‌توانند از کارت آشنایان و بستگان برای پرداخت استفاده کنند و هیچ اصراری بر یکسان بودن نام کاربر و مالک کارت نیست.
  • امکان پرداخت اینترنتی با کارت‌های هدیه بانک‌ها که رمز پرداخت اینترنتی وجود دارد اما به این نکته توجه داشته باشید که باید حتما موجودی کارت هدیه برابر یا بیشتر از میزان هزینه باشد.

منابع:

شرکت به پرداخت

شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد

سازمان سنجش

 

بهروز شیخان

سلام من بهروز شیخان هستم، و تلاش دارم در این جا آموزش ها، نکات و تجربیاتی که به نظرم مفید هستند، را در اختیار شما قرار دهم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سه =

دکمه بازگشت به بالا